İZMİR KUZEY GEZİLECEK YERLER ÖZET

İZMİR KUZEY GEZİLECEK YERLER ÖZET

          İzmir bizim için bir vazgeçilmez. Hele ki bizim ki kamp yapmayı seviyorsanız daha da bir güzel oluyor. Bizde İzmir’de gezdiğimiz kamp yaptığımız yerler ve kamp yapacağımız yerler ile ilgili bir liste hazırlayalım dedik. Öncelik olarak bir liste hazırlayacağız ve daha sonra da bu yerler ile ilgili görsel ve bilgi paylaşacağız. İzmir genel olarak denizi güzel olan bir yerdir. Hem orman ve hem deniz isterseniz gerçekten az yer var. Hadi başlayalım;

    İzmir'de kamp yerleri ve gezilecek yerler için kuzeyden başlayalım;

      DİKİLİ:

o   Dikili merkezde kabakum var. Oldukça uzun bir sahile sahiptir. Sahil kum denizi hafif bulanıktır.

o   Dikili de ki asıl olay Bademli ‘dedir. Bademli de PİSSA PLAJI; güzel denizi ve ücretsiz kamp alanı sunar bize. Yakınlarında birkaç işletme de vardır. ZİNDANCIK KOYU; tam olarak gidip görmediğimiz bir koy olduğu için net yorum yapamıyoruz ama güzel bir denizi olduğunu biliyoruz. Yakınlarında ki KANE ANTİK KENTİNİ ‘de gezin deriz.  Koyun diğer tarafında güzel kamp alanları ve kamp işletmeleri vardır.

o   Vaktiniz var ise bademli iskeleden KALEM ADASINA giden teknelerle adayı gezin deriz. Denizi çok güzel diye biliyoruz. 

o   Kalem adasının tam karşısında Bademli ‘den Çandarlı’ya doğru giderken BADEMLİ DENİZ Ilıcasına mutlaka uğrayın. Küçük termal odaya girin. Deniz de kumun altına ayaklarınıza sokun. Burası için ayrı bir yazı yazacağız. Burada kamp da yapabilirsiniz

o   Bademli Ilıcasından sonra HAYITLI KOYU, DENİZKÖY' DE denize girip oraların da havasını alın derim.

o   Sahilden devam ederek Çandarlı’ya kadar güzel koylarda denize girebilirsiniz. 

o   ÇANDARLI; kaleyi ve etrafını mutlaka gezin sahilde denize girin. AŞIKLAR ŞELALESİ yol üstünde geçerken mutlaka ziyaret edin

        ALİAĞA;

    -Aliağa hakkında çok fazla bilgimiz yok. Ama bildiğimiz en güzel koy yeni şakrandan aliğaya gelirken sağda bulunan KÖSTEM KOYU.

       FOÇA;

En sevdiğimiz yerlerden biri olan Foça, eski ve yeni Foça diye ikiye ayrılır. İkisininde güzellikleri vardır. Ama eski Foça gezilesi olan yerdir.  Aslında Foça için ayrı bir sayfa açmak gerekir ama yüzeysel olarak gezilecek yerlerden bahsedelim.

-          Yeni Foça ve eski Foça arasında kalan koyları mutlaka ve mutlaka ziyaret edin. Sazlıca plajını görün. Mersinaki koylarını gezin. Acar kamping de kamp yapabilirsiniz.

-          Eski Foça da çarşında gezip balık ekmek yemeden olmaz. E o Foça kalesi etrafı gezilecek. Bi de üstüne meşhur dondurma oh mis.