KARADENİZ TURU- Artvin, Artvin Gezilecek Yerler

KARADENİZ TURU- Artvin, Artvin Gezilecek Yerler

Gelelim şimdi Artvin'e

Bizce Artvin’e bir hafta vakit ayrılabilir. Ama malum yıllık izinlerimiz kısıtlı. Artvin de görülecek yer derseniz, Karagöller deriz. Artvin de iki tane Karagöl bulunmaktadır. Bunun bir tanesi Borçka bir tanesi de Şavşat tarafındadır. Artvin'de gezilecek yerlere baktığınız zaman bunların çok farklı yerlerde yani birbirlerine uzak olduğunu göreceksiniz. Biz başta hepsini gezeriz destekte yolların zorluğu bizi bir tercih yapmaya itti. Bizde, Artvin merkez ve Borçka'yı gezme kararı aldık. Eğer rotamız karsa doğru olsaydı, Şavşat’tı da gezmek isterdik.

Erzurum'dan Artvin merkeze giderken, yaklaşık olarak 47 tane tünelden geçtik. Zaman zaman yollar bozulsa da çekme karavan ve bizim araç terios ile Artvin'e ulaştık. Artvin merkez fazla büyük bir yer değil, bir yamaç üzerine kurulu şehir de bir cadde üzerinde AVM, belediye, adliye vs. var. Güzel bir çarşıları da bulunmakta. Artvin merkezde gezdiğimiz yerler;

 

ATATEPE

Ata Tepe, Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeline ev sahipliği yapan yerdir. 22 metre yüksekliğinde ve 50 ton ağırlığında olan, ATATÜRK anıtı. 2012 yılında açılmış. Ata tepenin yolları Dar olduğu için çekme, karavanımızı Aytemiz Akaryakıt İstasyonu'nda bıraktık. Zaman zaman iki arabanın karşılıklı olarak zor geçtiği yollardan Ata tepe' ye tırmandık. Muhteşem Artvin manzarası ve muhteşem yeşillik bizi karşıladı. Karedeniz turunun güzel olacağı buradan anlaşılıyordu. Burada bol bol Artvin manzaralı fotoğraf çekilebilirsiniz.CAM TERAS

Ata Tepe’den sonraki rotamız ve cam teras. Cam terası, 2015 yılında yapılmış ve ortalama yükseklik: 220 metreymiş ve Türkiye'nin en yüksek cam terası. Hatıla deresi üstüne yapılan bu cam terasın manzarası gerçekten mükemmel. Özellikle yükseklik korkunuz varsa bu, cam Teras sizin için korkutucu olabilir.

Cam terasın yolu, Karadeniz yollarına alışkın değilseniz biraz korkutucu olabilir. Yol boyunca bir tarafınız uçurum bir tarafınız kayalık. Cam Teras, Hatıla deresi milli parkı için de yer aldığı için giriş ücreti vardır. Otomobil giriş ücreti 2020 de 13 liradır.  


Artvin merkezde, gezilecek yerleri bitirdikten sonra konaklama yapacağımız yeri aramaya başladık. Çoruh Nehri üzerinde bulunan Çoruh Park’ta konaklamaya karar verdik. Parkın yanında bulunan otoparkta güvenli bir şekilde konaklamamızı yaptık. Parkın tuvaletini kullandık ve VADİ KAFE' DE yemeklerimizi yiyip bolca sohbet ettik.


#artvin #karadeniz