Araç Üstü Çadır - Çadır

Araç Üstü Çadır - Çadır
    Araç üstü çadır Hayatımıza ne kadar hızlı girdi biz de anlayamadık. Ve o kadar memnun kaldık ki bizde sizlere bunu anlatalım dedik. Hafta sonu gelse de çadırımız da konaklasak diye can atıyoruz 😊

 

    Çadırla, birçok yeri gezdik, karavanımız olmasa da birçok karavancı arkadaşımız olduğu için Araç üstü çadırı karşılaştırmalı olarak aktaracağız. Araç üstü çadırla 15 gün boyunca Karadeniz’i gezdik bundan da başka yazımız da bahsedeceğiz. 

 

Araç üstü çadırla nasıl tanıştık?

 

    İzmir Kamp ve karavan derneğinin fuarında görmüş olduğumuz gezz Araç üstü çadır çok hoşumuza gitmişti. Özellikle önünde oda olması, arabanın üstünde olup kurulumunun basit olması dikkatimizi çekti. Karavan da baktığımız o dönem de bütçemizi karavan oldukça zorlayacağı için Araç üstü çadır bize çok mantıklı geldi. 

 

Araç üstü çadıra nasıl karar verdik? Neden Araç üstü Çadır?

 

    Çadırla çıktığımız 10 günlük güney ege turundan sonra hızlı kurulur çadırların çok daha işlevsel olduğu gördük. Elimizde olan decathlon arpenaz 3 xl çadırı neredeyse hiç kurmayıp hızlı kurulan çadırı kurduk. Çadır modelini yükseltmek istediğimiz bu dönemde Araç üstü çadır denk gelince gördük ki hem hızlı hem de yatağının içinde olmasından dolayı tam istediğimiz konforu ve pratikliği sağlıyordu.

    Diğer avantajı da aracımız offroad aracı olduğu için de dağ bayır da kamp yapmamızı sağlayacak olan araç üstü çadır doğru seçimdi. 

 
 Araç üstü çadır montajı nasıl yapılıyor?

 

     Öncelikle kafamızda ki soru işareti nasıl takıldığı? Arabaya zarar verip vermediği? 

Arabanız da tavan barı olması lazım. Çadır direk Araç üstünde değil üstünde ki tavan çıtalarına montaj edilmekte. Bu çıtaların da seçimi çok önemli. Alüminyum ve kalın çıtaları tercih etmeniz de fayda var. Çadırın ağırlığı 60- 70 kg olduğu için sökmesi takması biraz zor ama yine de 2 kişi ile montaj edilmektedir.

 

Araç üstü çadır model seçimi;


*fiber olan direk üste açılan (brothers, mekik motor)

 

*kitap gibi açılan (gezz, gipsy, zümrüt çadır)

 

Fiber direk açılan çadırlar;

Bu çadırları çok fazla deneyimlemesek de öngörümüz şudur;

  • Fiber olması ve diğer çadırlara göre hafif olması kesinlikle avantajdır. 
  • Açılması çok daha hızlıdır.
  • Fiyatı diğer çadırlara göre daha pahalı. 
  • Ebat olarak daha küçük,
  • Alt odası olmamaktadır.
  • Aerodinamik daha iyi olduğu için sürüş esnasında rüzgârı daha az hissettirmektedir.

 

Bizim kullandığımız gezz çadırın modellerinden bahsedeceğim. Araç üstü çadırın önüne tente ve oda yaparak modelleri çoğaltmışlar. 

1. Sadece araç üstü çadır; ben sadece uyumak için alıyorum diyorsanız uygun fiyatlı olması ile bunu tercih edebilirsiniz. Kitap gibi açılır ve sadece çadırı vardır.2. Soyunma kabinli araç üstü çadır; bu modeli tavsiye ederiz çünkü açılan bölmenin altını kapatarak burayı wc ya da soyunma kabini olarak kullanabilirsiniz.


3. Küçük odalı Ege yaşam alanı Araç üstü çadır; bu çadırın önünde küçük bir odası bulunmakta. Bu odada 2-3 sandalye küçük bir masa sığacak alan bulunmakta. Yanları açılarak tente olmakta. Kış aylarında için de takılabilirsiniz. Kurulumu biraz daha uzun sürmektedir.4. Büyük odalı femilix modeli; (bizim model) biz yaptırmışken full olsun dedik ve bu modeli yaptırdık. Kullanımı;

*Sadece çadır 

*Oda ve giyinme odası

*Tente 

*Geniş oda

Bu modeli tente olarak kullanabilirsiniz, oda olarak kullanabilirsiniz için de 4 kişi okey oynayabilmekte.  Odanın yanları açılarak tente alanı artabilir. Kurulumu 15dk sürmektedir. Uzun kalınacak kamplar için idealdir. Fiyatı diğerlerine göre daha pahalıdır.

 
Bizim tarz çadırların ebattı en 125,140,160cm olarak değişmekte boy 220cm yükseklik 120cm'dir.  Bizim kullandığımız 140cm olup 3 yetişkin yatmaktadır.  Bu çadırlarda yataklar içindedir. Ekstra yatağa ihtiyaç duyulmaz.

 Marka soracak olursanız da biz Gezz çadırdan yaptık memnunuz. Diğer markaları kullanan arkadaşlarımız da var onlar da memnun 😀  Size en yakın, yani çadıra bir şey olduğun da götürebileceğiniz marka olursa daha iyi olur. 

 

Araç üstü çadır- çadır

 

-Araç üstünde olduğunuz için hayvan korkusu çok daha az oluyor. 

-Araç üstü çadır kurulumu 5dk sürüyor.  Pratik olmayan çadırlara göre çok kısa bir süre

-Yağmurlu havalar sonrası mutlaka araç üstü çadırı açıp kurutmanız lazım.

- Araç üstü çadırın altında oda olması wc ve giyinme kabini için avantaj.

-araç üstü çadır arabanın yakıtını etkiliyor. 

- çadırı istediğin her yere kurabilirsin deniz kenarı vs. araç üstü için arabanın mutlaka oraya girmesi lazım.

 

Yani işin özü şu an için kullanım amacımıza göre şu an için araç üstü çadır bizim çok işimizi görüyor. İleri ki zamanlarda karavan mı olur yoksa böyle devam mı eder bakacağız ☺
Yorumları Göster