KUŞADASI DİLEK YARIMADASI MİLLİ PARKI

KUŞADASI DİLEK YARIMADASI MİLLİ PARKI

Kuşadası’na o kadar gelip Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Parkı yıllardır gezmemek aslında bizim ayıbımız. Sakin ola siz böyle bir şey yapmayın. Dilek Yarımadası, Güzelçamlı Milli Parkı, Kuşadası Milli parkı gibi birçok isimi olan bu Milli Parkta beraber kısa bir yürüyüş yapalım sonrada Bu muhteşem yer hakkında sizlere detaylı bilgi verelim; 

 


Milli Parka Giriş 2021 fiyatları;

Yayalar için 10 lira

Motosiklet 20 lira

Otomobil 30 lira

Minibüs 90 lira

Girişte Jandarma t.c. kimlik numaranız ile kontrol ediyor. Ziyaretçi tanıtım merkezi ve milli park hakkında bilgi panolarından sonra yürüyüş yolu sizi karşılıyor…

 


 


Yürüyüş yolu ilk 1. Km’sinde sizi ilk koy olan İçmeler koyuna getiriyor. Yukarıdan gayet güzel manzarası olan bu koyda piknik yapabilirsiniz. Wc, duş, soyunma kabini, restoran bulunan bu koy kumluk bir sahile sahip. 

İçmeler koyundan sonra yürüyüş yolu bitiyor ve araç yolundan devam ediyoruz. Milli Parka gelirken yanınızda mutlaka boş su şişesi de getirin. Çünkü yol üstünde dağlardan gelen çok lezzetli su kaynakları var.


İçmeler koyundan sonra gelen Aydınlık koyuna inmeye karar verdik. Burada biraz dinlenip denize karşı çayımızı içip yola devam ettik. Aydınlık koyunda wc, duş, bank, soyunma kabini restoran bulunmakta. Bu koy çakıllık olmasına rağmen İçmeler koyuna göre daha uzun ve geniş.

 


 

Bir tarafın orman bir tarafın deniz olduğu yürüyüş gerçekten insana iyi geliyor. Yol kenarlarına konulan manzara kulelerinde dinlenip yolumuza devam ediyoruz.  

Sahil kenarından devam ettiğiniz sürece denize girebileceğiniz  küçük küçük koylar bulunmakta.  Ağaç altında miskinlik yapılacak çok güzel yerler bile var.


 

Kavaklı burun plajına doğru yol alırken artık domuz çıkabilir uyarıları başlamıştı. Plaja ulaşmadan  her tarafın ağaçlık olduğu bir yerde biraz korktuk diyebiliriz. Ama Kavaklı burun plajına uğrayıp domuzları görünce içimiz rahatladı. Çünkü domuzlar gerçekten insanlara çok alışmış. 


Kavaklı burun plajı kum ve çakıl karışık sahile ve turkuaz renk denize sahip. 2021 kışında aracınızla gidebileceğiniz en uç koy burası. Yazın Daha ilerisi de açılıyor diye bilmekteyiz. Bu plajdan sonra Küçük bir koy olan Karasu Plajı geliyor.

 

 

Milli Park ile ilgili Genel Bilgiler;

 

  • ü Milli parkta mangal, küçük tüp dâhil her türlü ateş yakmak yasaktır.
  • ü Giriş saati 10.00 çıkış saati 17.30 ( bu saatler değişebilmekte gitmeden önce kontrol edin mutlaka)  http://www.dilekyarimadasi.gov.tr/
  •  ü Milli park için de olta balık tutulmaktadır.
  • ü Kanyon yürüyüş parkuru bulunmaktadır.
  • ü Milli parkın içine dolmuşlar da girmektedir.
  • ü Tekne turları ile Milli parkın her tarafını denizden görebilirsiniz
  • ü Milli Park İçinde çadır kurmak yasaktır.

 

 


Yorumları Göster