KARAVAN İLE TÜRKİYE// ANKARA BEYPAZARI

KARAVAN İLE TÜRKİYE// ANKARA BEYPAZARI


Ankara’dan sonra hedef Bolu fakat  Boluya giderken Çevreyolu kullanmayı artık bıraktığımız için Beypazarı üzerinden Boluya gitmek istedik. Bu yazımızda  da Beypazarından bahsedeceğiz. 


Biz Beypazarına girişi ilk gördüğümüz yerden yaptık.  Direk Beypazarı halk evinin önünde ki meydanda bulduğumuz ilk boşluğa karavanımızı park ettik.

Beypazarı nerede 

Ankara’ya 100 km İstanbul’a  320 km İzmir’ e çoook uzak 620km uzaklıkta. Ankaralılar için Beypazarı bir haftasonum aktivitesi iken bizim de görülmesi gereken yerler listesinde yer almakta. Eskişehir’e de 160 km mesafede yer almakta. 

BİRLİKTE GEZELİM, BEYPAZARI

Beypazarını öncelikle birlikte gezelim diyoruz. Daha sonra bizim gitmediğimiz, Sizin gidebileceğiniz yerlerden bahsetelim.

Beypazarı merkezi yayan olarak gezmekte fayda var. Aracınızı uygun bir yere parkedip yayan gezebilirsiniz. Beypazarı halk evinde Beypazarı sodamızı içtikten sonra Beypazarı sokaklarına daldık. Yaşayan müzeyi ararken yolda oturan teyzelerle Beypazarını yaşamak çok daha keyifli oldu. Onlar orada ki eski evlerden şikayet ederken bizler onlar o eski evlerini görmeye gidiyorduk. 


Yaşayan Müze de giriş ücreti bize pahalı ve gereksiz geldiği için girmedik ama girseydik içeride aşağıda ki görselleri görecektik……


Yürüyüşümüze devama ederken kendimizi Beypazarı Çarşısında bulduk. Çarşı da bulunan Türk Hamam müzesini gördük…. 


Çarşıda gezerken suluhan’ı es geçmeyin. Biraz bakımsız olsa da içine girip bir nefeslenin buz gibi suyundan için.


Çarşı boyunca yürürken Beypazarı kurusu satan yerler ve yöresel ürünleri bulabilirsiniz. Taze meyvesuları karadut içip çarşıda turlayabilirsiniz. 

Beypazarına aç bir şekilde  gitmenizi tavsiye ederiz. Güveç de pişen eti, çarşı içinde ki baklavacıları bir güzel göbeğinizi doyurmakta fayda var. 


Beypazarı sokaklarında gezerken kaybolup güzel evleri içinde bol Bol fotoğraf çekilmeyi unutmayın.  

Biz rotamızı da orada konuştuğumuz bir amca sayesinde Karagöl’e doğru çevirdik. Mudurnu’dan vazgeçip Bir sonraki yazımızda yer alacak Karagöle doğru yol aldık.


VAKTİNİZ VAR İSE GİDİN;BEYPAZARINDA GEZİLECEK DİĞER YERLER

Yorumları Göster