KARAVAN İLE TÜRKİYE TURU // ERZİNCAN MERKEZ

KARAVAN İLE TÜRKİYE TURU // ERZİNCAN MERKEZ

 


ERZİNCAN 


Canı gönülden  ve çağdaş insanların bulunduğu güzel şehir.

Munzur dağları, Fırat nehri, Ekşi Suyu, Şelaleleri ile Erzincan gerçekten bizi mest etti diyebiliriz. 

Elazığ, Bingöl, Tunceli, Malatya, Bayburt, Giresun ve bizim geldiğimiz Gümüşhane’ye komşu olan Erzincan mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri. 

 

Erzincan’da karavan ile nerede kalınabilir?


Erzincan karavan ile konaklama için güvenli bir şehir diyebiliriz.  Polislerden de aldığımız bilgiler doğrultusunda çok fazla hırsızlık vs. olmuyormuş Erzincan’da. Şehir merkezinde kalıp şehri keşfetmek isterseniz şehir stadyumun yanında bulunan boş alanda kalabilirsiniz. Bu alanda karakol da olduğu için içiniz daha rahat uyuyabilirsiniz. 

Bu alan dışında hem şehir hem park derseniz lunapark ve neon hastanesinin yanında bulunan parkta kalınabilir.  Erzincan’dan 15 dklık mesafede bulunan ekşisu mesire alanında da konaklayabilirsiniz.

 

ERZİNCAN MERKEZ GEZİLECEK YERLER

 

        Öncelikle Erzincan’a gelmişken merkezini bir gezmezinizi isteriz. 1932 ve 1992 yıllarında yaşanan depremler sonrası mimarisi bu depremlere göre şekillenmiş. Bütün binalar 3 yada 4 katlı olması şehirde gezerken insana ferah bir hava hissettiriyor. Testi heykeli, Millet bahçesi etrafı çarşının göbeği diyebiliriz. Saat kulesi etrafında güzel park alanları ve ücretsiz wifi bulunmaktadır.

        Erzincan merkeze yakın gezilecek yerler olarak EKŞİSU yu listenize ekleyin hemen. Adı üstünde ekşi suyun aktığı bu yer mesire alanı olarak düzenlenmiştir. Erzincanlıların en uğrak yeri. Ekşisu sodalı su içme suyu diyebiliriz. Suyun  mineralleri bir çok derde deva olduğu söylenmekte. Mesire alanı içerisinde  doğal kaynak suyundan gelen kükürt kokan bir havuzda bulunmakta. Biz girmeye çekinsekte herkesin rahatça girdiğini sonradan öğrenmiş olduk. Soğuk akan kaynak suyu ile idare ettik.

 


GİRLEVİK ŞELALESİ

 

        Erzincan merkeze 30 km ekşisuya 20 km olan Girlevik şelalesi gidilmesi gereken yerlerden. Çok fazla şelale gören bizler burası için o kadar yol gidilir mi diye düşünsek de mutlaka gidilmelidir.          

        Ekşi Sudan haritalara bakıp giderseniz eğer sizi Fırat nehrini mertekli köprüsü üzerinden geçeceksiniz. Orada da güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz. 

        Girlevik şelalesine geldiğinizde aracınızı sol tarafa park edip Restaurant ile birleşik olan girişinden girebilirsiniz. Park ve giriş ücretsizdir.Önce şelalenin güzel sesi, kafanızı kaldırdığınızda Girlevik şelalesi ve yüzünüze vuran su tanecikleri …

Şelalenin yanındaki alanda isterseniz piknik yapabilir. İsterseniz restoranda oturup alkol alabilir yada güzel balıklarından yiyebilirsiniz. 

 


Erzincan merkez için gezdiğimiz noktalar buralarıdır. Şimdi Zor bir karar vermeye Hedef Tunceli mi Yoksa Erzincan Kemaliye mi?


Yorumları Göster