KARAVAN İLE TÜRKİYE TURU // MARDİN / MİDYAT

KARAVAN İLE TÜRKİYE TURU // MARDİN / MİDYAT

Mardin denilince akla gerçekten o eski evler yani eski mardin  geliyor. 

Bizim karavan ile turumuzda  önce Midyata uğradık. Midyat Mardinin nasıl bir yer olduğuna dair ön bilgi sundu resmen bize. 


Devlet konuk evinin güzelliği ve eski evlerin manzarası farklı bir şehirde olduğumuzu bize gösteriyor.  Biz midyat'ın eski evlerinin biraz daha fazla olduğunu bekliyorduk fakat öyle değilmiş belli bir yerden sonra yeni yapılaşma başlamış. Midyatda meşhur konakları gezdikten sonra çarşısında ki süryani şaraplarını tatmanızı öneririz.

 

Midyat Dan sonra aslında rotamız Dareo pizzaları ve beyaz su olacaktı fakat vakit kısıtlı olduğu için biz oraları es geçtik diyebiliriz.  

 

Midyat Dan sonra rotamız Mardin…

 

 MARDİN'DE KARAVAN İLE NEREDE KALDIK?

 

Karavan parkı diye haritada çıkan yer aslında bir otopark, fakat karavan parkı olarak da hizmet veriyor. Ağaldaylar otoparkı diye geçmektedir. Mardin’de güvenilir kalınacak yer olması bizim için önemliydi bu yüzden burada kalmaya karar verdik. Tam bir aile işletmesi olan karavan parkını işleten insanlar gerçekten çok iyi. İlk girişte sizi karşılamaları, hizmetleri sohbetleri hatta ikramları ile kaldığımız en cana yakın yerlerden biriydi. 

 

Karavan parkının konumu da eski mardin de bulunan 1.caddeye 15 dklık mesafe de bu açıdan burayı şiddetle tavsiye ediyoruz. 

Akşam vakti eski mardin ayrı güzel olur derlerdi ve gerçekten öyle olduğunu gördük. Tarihe ışık vuruyor resmen sokaklar, eski oteller, evler çok iyi aydınlatılmış. Başta sokaklarda kaybolsak da sonradan çarşıyı bularak çarşıda turladık. CAnlı müzik mekanları ve bu mekanların bir çoğu da terasta olması mardine resmen yazlık bir hava katmış. 

 

Sabah kahvaltımızı karavan park sahipleri yaptıktan sonra mardini gezmeye hazırdık.  Mardin'de ilk durağımız;

 

 

Mardin de gezerken Google haritalara pek güvenmezseniz iyi olur aslında gerçekten farklı yollardan götürüyor ve çok yürütüyor. O açıdan sormanızda fayda var fakat insanlara bir şey sorarken dikkat edin. Çünkü size rehberlik edip sizden para isteyeceklerdir. 

 

 

Mardin kalesi manzarasını izledikten sonra 

 

Zincirli medreseye geçtik. 

 

Sakıp sabancının burada müzesi olduğunu bildiğimiz için 1.caddenin sonuna doğru yol aldık.

Bu müzede hem mardin ile ilgili bilgiler öğreniyorsunuz hem de sanat galerisini geziyorsunuz.. 

 

Cadde boyunca yol alıp ulu camiye geldik. 

Ulucami tarihi 

Sakalı şerif

Meşhur pozları 

 

 

 

Mardin merkez gezimiz bittikten sonra rotamız dara yoluydu. Dara yolu üzerinde bulunan manastıra uğrayıp bir gezmenizi tavsiye ederiz;

 

 

Dara antik kenti bu toprakların ne kadar tarihi bir yer olduğunun kanıtlarından biri. Toprağın yapısından dolayı birçok ulusun yaşadığı, kendilerine yaşam kurduğu dara sizi gerçekten etkileyecektir. Kazıları devam edip daha düzgün bir hal alsa yerli ve yabancı turist daha fazla olur diye düşünüyoruz. 

 

Antik kentin en can alıcı noktası toplu mezarların olduğu bu nokta diyebiliriz. 

 

 

 

Antik kenti geçip bir evin altında ufacık bir kapıdan geçilen su sarnıcını gezmeden daradan dönmeyin deriz..


Yorumları Göster