KARAVAN İLE TÜRKİYE TURU// TRABZON’DA FINDIK…

KARAVAN İLE TÜRKİYE TURU// TRABZON’DA FINDIK…


 

TRABZON’DA FINDIK…


Karadeniz denilince o eşsiz doğa aklımıza geliyor. Biz o güzel doğayı izlemekle meşgul olurken kendimizi bir anda yeşilin içinde bulduk. Nasıl mı ? O zaman fındık toplama maceramıza ortak olun.

 

Fındık ne zaman toplanır?

 

Fındık nerelerde olur?

 

Trabzonda ağustos döneminde özellikle nereye giderseniz gidin fındık toplayan insanlarla denk gelirsiniz.  Sizde fındık tarlasında toplayan insanları  gördüyseniz yardım edebilir fındık toplamanın nasıl olduğunu deneyimle bilirsiniz.

 

  Fındık toplama aslında çok zor  bir işlem olmasa da Karadeniz'in coğrafyası işi zorlaştırıyor. Dik dağlarda ayakta durmak bile zor iken  fındık toplamak daha da zorlaşıyor. Özellikle altı biçilmemiş dikenleri toplanmamış zor bir iş haline geliyor. 

 

Öncelik olarak fındık toplayanlardan nasıl toplandığını öğreniyoruz ve belimize belliklerden takıyoruz.  Bellik bu işte rahatlık. Daha sonra dalıyoruz fındıkların içine. Fındık yapraklarının kaşındırmaması ve vücudunuza zarar vermemesi işi rahatlatıyor. Tabi ki ağaçların içinde bulunan küçük böceklere dikkat etmekte fayda var.  Ağaçlar yaş olduğu  için müthiş bir alet olan orak ile dalları çekmek kolay oluyor.  Dalları iyice çekip üstünde ki fındıkları topluyoruz. 

 

Bir yandanda yaşlanmış dalları budayıp tazeleri destekliyoruz. Fındık koparmak gerçekten kolay bir iş kendisi düşüyor bazen ama yeşiller içinde onu görmek zorlaşabiliyor.  Fındık toplarken bazı terimlerde öğreniyoruz tabi. Öbek olan fındığın ismi…  mesela çotanak nedir onu da öğrenmiş olduk artık. 

Fındıkları toplayıp çuvala dıktan sonra en yakın düzlük bir alana döküyoruz. Güneşin durumuna göre 5-15 gün içinde kuruyacaklar daha sonra patos denilen alet gelip çotanaklardan yani yeşil yerlerden ayıracak. Fındıkların içinde çürükler var ise ayrılacak. Sonra kalitesi belirlenip satışa hazır hale gelecektir.


Yorumları Göster